SlovenskýEnglish

Turistika, výlety

Turistika

Príroda sa k Slovensku zachovala veľmi štedro, keď na takom malom kúsku zeme rozhodila toľko krás. Jeden z kútov Slovenska obdarovaný mnohými prírodnými krásami je aj náš okres Turčianske Teplice, ktorý sa rozprestiera v južnej časti regiónu Turiec. Jeho jadro tvorí časť Turčianskej kotliny obopnutej zo všetkých strán vencom hôr na východe Veľká Fatra, na juhu Kremnické vrchyŽiar a západ Malá Fatra.

Na území okresu sa nachádza jedno z dvoch veľkoplošných chránených území CHKO Veľká Fatra. Chránená je i lokalita Vyšehrad, tento nenáročný výstup z obce Jasenovo na vrchol poskytuje nádherné rozhľady na Malú i Veľkú Fatru a Strážovské vrchy.

Z hľadiska vlastivedných zaujímavostí sú pre region Turčianske Teplice najtypickejším stavebným útvarom kaštiele a kúrie. Nachádzajú sa v obciach MošovceDiviakyJazernicaAbramová, Laclavá, Slovenské Pravno.

Z technických pamiatok si zasluhuje pozornosť Turčekovský vodovod z 15.storočia.V obci Mošovce je kaštieľ Révayovcov s rozsiahlym parkom a rybníkom z 18.storočia. K prírodnému bohatstvu patrí veľké množstvo minerálnych a termálnych prameňov. Termálne pramene využívajú hlavne v Slovenských liečebných kúpeľoch v Turčianskych Tepliciach, kde sa ako v jediných kúpeľoch na Slovensku liečia urologické choroby.

Z minerálnych prameňov je najznámejší budišský prameň v obci Budiš.

Všetkým návštevníkom našej stránky, ktorý sa rozhodnú navštíviť našu peknú dedinku, a podnikať výlety, prajeme aby si v našej krásnej a čistej prírode oddýchli a načerpali nových síl.